Neįgalumo nustatymai
Disabled

ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMAS

Hero right

Atnaujintas interaktyvus ekologinių ūkių žemėlapis

Lietuvos vartotojų institutas baigė ekologinių ūkių žemėlapio, kurio tikslas – suteikti patikimą ir teisingą informaciją apie Lietuvoje užaugintus ir pagamintus ekologiškus produktus ir nebūti suklaidintiems, atnaujinimo darbus (https://www.vartotojai.lt/ekologiniu-ukiu-zemelapis/).

„Žalieji“ teiginiai prisideda prie vartotojų klaidinimo

Lietuvos vartotojų instituto 2021 m. atliktas „žaliųjų“ teiginių tyrimas parodė, kad apie 10 proc. sudaro teiginiai, kurie galimai klaidingai nurodo maisto produktų ekologiškumą, poveikį aplinkai ir nepateikia pilnos bei pagrįstos informacijos. Iš kitos pusės, moksliniai tyrimai rodo, jog daugėja sukčiavimo atvejų, kai įprastiniai produktai yra pristatomi ir parduodami kaip ekologiški. Tai daugiausia alyvuogių aliejus, pienas, medus, šafranas, apelsinų bei obuolių sultys, vynuogių vynas, žuvis.

Ekologinių ūkių žemėlapis padės vartotojams nepasiklysti

 “„Vykstant intensyviam „žaliajam smegenų plovimui“ vartotojams pasiūlėme priemonę - ekologinių ūkių žemėlapį, kuris padėtų nepasiklysti tarp „žaliųjų“ teiginių ir pasitikrinti, ar perkami produktai yra ekologiški“,- sako Dr. Zita Čeponytė, Lietuvos vartotojų instituto vadovė.

Interaktyviame ekologinių ūkių žemėlapyje pažymėti sertifikuoti ekologinės produkcijos ūkiai ir gamintojai. Vartotojams yra suteikiamos galimybės ne tik ieškoti konkrečių produktų, bet ir ekologinės produkcijos sertifikatų, taip pat atrinkti juos pagal produkciją, veiklos sritį ar savivaldybę. Žemėlapyje pasirinkę, radę konkretų ūkį ar gamintoją, vartotojai galės sužinoti jų auginamos, gaminamos ekologinės produkcijos sąrašą, kontaktinę informaciją, taip pat peržiūrėti ir patikrinti patį sertifikatą.  

Mažesnis poveikis aplinkai

Kiekvienas maisto produktas daro poveikį aplinkai per visą būvio ciklą, kurį sudaro derliaus auginimo, transportavimo, sandėliavimo,  gamybos, produkcijos platinimo, vartojimo bei atliekų tvarkymo etapai. Moksliniai tyrimai rodo, kad didžiausią neigiamą poveikį aplinkai paprastai daro gamybos stadija.

„Teikdami pirmenybę vietiniams ekologiškiems produktams vartotojai prisideda prie aplinkosaugos problemų sprendimo. Iš vienos pusės, ekologinė žemdirbystė priskiriama prie efektyviausių būdų, kaip mažinti neigiamą žemės ūkio produkcijos gamybos poveikį aplinkai, nes ekologiniuose ūkiuose ribojamas pesticidų ir sintetinių trąšų naudojimas. Iš kitos pusės, vietinės gamybos produktai nukeliauja mažesnį atstumą ir taip prisideda prie transportavimo neigiamo poveikio aplinkai sumažinimo", - sako Zita Čeponytė.

BNS ir Lietuvos vartotojų instituto informacija