Neįgalumo nustatymai
Disabled

ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMAS

Hero right

Ekologinė gamyba Ukrainoje auga

Ukrainoje, Vinycios srityje, Tepliko gyvenvietėje, dviejų nevyriausybinių šalies organizacijų – Ukrainos ekologinio judėjimo federacijos ir Ukrainos pupinių augintojų ir vartotojų bendruomenės – kvietimu „Ekoagros“ darbuotojai dalyvavo tarptautinėje lauko dienoje „Pupinės kultūros – auginimo ypatumai ekologiniame ūkyje“.

Ekologinė gamyba Ukrainoje

Pasak lauko dienoje dalyvavusio Ukrainos ekologinio judėjimo federacijos prezidento Jevgenijaus Milovanovo, šiuo metu Ukrainoje skaičiuojama per 400 ekologiškai ūkininkaujančių ūkių. Pagal oficialią IFOAM (Tarptautinės ekologinio žemės ūkio judėjimo federacijos) statistiką, 2016-aisiais šioje šalyje buvo 360 ūkių, kurie ūkininkavo 411200 ha žemės, 2002-aisiais tebuvo 31 ūkis, plotas siekė 164449 ha.

Organizacijos teigimu, vidinė ekologiškų produktų vartojimo rinka Ukrainoje pradėjo vystytis apie 2000 m. ir 2017-aisias pasiekė 29,4 mln. eurų. Paskutiniaisiais metais šalies vidaus rinkoje daugėja vietinės ekologiškos produkcijos, taip pat ir perdirbtos – daugiausia tai paruoštos vartoti kruopos, sultys, sirupai, džemas, medus, mėsos ir pieno gaminiai, arbata, vaistažolės. Dauguma ekologinių ūkių įsikūrę Odesos, Chersono, Kijevo, Poltavos, Užkarpatės, Lvovo, Ternopilio, Žytomyro srityse. Sertifikuoti ekologiniai ūkiai įvairaus dydžio – nuo keleto iki kelių tūkstančių hektarų.

Pupinės kultūros ekologiniame ūkyje

Ukrainos ekologinio judėjimo federacija, įkurta 2005 m., vienija per šimtą narių – fizinių, juridinių asmenų, asociacijų, valstybinių įstaigų ir siekia dinamiškos bei efektyvios ekologinės gamybos plėtros šalyje.

Ukrainos pupinių augintojų ir vartotojų bendruomenė – tai taip pat itin aktyvi nevyriausybinė organizacija, propaguojanti netradicinius pupinius augalus, ypač – auginamus ekologiškai. Bendruomenės prezidentė Antonina Skliarenko pasakojo, jog organizacija rengia daug įvairių renginių visoje šalyje – konferencijų, seminarų, suorganizuoja per metus būtinai ir keletą lauko dienų.

Lauko diena „Pupinės kultūros – auginimo ypatumai ekologiniame ūkyje“ vyko Dono Oleksijaus – unikalaus žmogaus, savo gyvenime sugebėjusio suderinti šventiko kelią su agronomo pašaukimu, ekologiniame 200 ha ūkyje, sertifikuojamame jau septynerius metus. D. Oleksijaus teigimu, jo pagrindinis tikslas užsiimant ekologiniu ūkininkavimu – ne tiek gamybos apimčių didinimas ar pelnas, kiek eksperimentavimas, tyrimai, kokios veislės tinkamiausios auginti Ukrainoje. Šiuo metu jo dėmesys labiausiai sutelktas į ekologiškų avinžirnių auginimą.

Ukrainiečiai vis labiau domisi ekologiniu ūkininkavimu

Į renginį susirinko per 200 dalyvių – užsiimančiųjų arba ketinančiųjų užsiimti ekologine gamyba, asociacijų ir įstaigų atstovų. Atvyko Ukrainos agrarinės politikos ir maisto ministro pavaduotojas Viktoras Šeremeta, vietos valdžios atstovai.

Lauko dienoje „Ekoagros“ dalyvavo išskirtinio partnerio statusu. Įstaigos atstovai pristatė ekologinės gamybos sertifikavimo ir kontrolės paslaugas ne Europos Sąjungos šalyse, skaitė seminarą apie pupinių augalų svarbą ekologinėje gamyboje.

Šiuo metu „Ekoagros“ yra pasirašiusi daugiau kaip pusšimtį sutarčių su Ukrainos ūkio subjektais – 47 ūkiais ir 11 prekybos įmonių – pagal įstaigos ekvivalentiškumo standartą dėl sertifikavimo ir kontrolės pagal ES ekologinei gamybai keliamus reikalavimus. Taip pat įstaiga šioje šalyje teikia sertifikavimo paslaugas pagal Jungtinių Amerikos Valstijų Žemės ūkio departamento (USDA) Nacionalinės ekologijos programos (NOP) reikalavimus – turi 13 pareiškėjų.

Parengė VšĮ „Ekoagros“ specialistė plėtrai (komunikacijai) Irma Minskienė