Vadovaujantis 2008 m. rugsėjo 5 d. Komisijos reglamento (EB) Nr. 889/2008 45 straipsnio 1 dalimi ir Ekologinio žemės ūkio taisyklių 171 punktu, leidimai išduodami pagal nustatytą tvarką (https://www.ekoagros.lt/ekologisku-produktu-gamybos-sertifikavimas).
VšĮ „Ekoagros“ jokių leidimų, susijusių su augalų dauginamąja medžiaga, išskyrus sertifikuotas sėklas ir sėklines bulves, neišduoda.
Reglamento 45 straipsnyje kalbama tik apie sėklas ir sėklines bulves (augalų dauginamoji medžiaga), todėl leidimai kitokiai dauginamajai medžiagai neišduodami ir neekologiškų daigų naudoti ekologiniuose ūkiuose negalima.
VšĮ „Ekoagros“ kasmet atlieka patikras ir sertifikuoja einamaisiais metais auginamus augalus ir deklaruotą plotą. Kokie augalai ir jų plotai bus deklaruoti 2020 m., atitinkamai suteikus laukams statusus ir bus sertifikuojama.
Dalyvaudamas programoje „Ekologinis ūkininkavimas“ prisiėmėte tam tikrus įsipareigojimus tam tikram laikotarpiui. Kokios gali būti taikomos sankcijos, reikėtų teirautis Nacionalinės mokėjimo agentūros.
Norint atsisakyti ekologinio ūkininkavimo reikia raštu pranešti VšĮ „Ekoagros“ ir neterminuota sutartis bus nutraukta, nuo tos dienos panaikinant visus Jums išduotus dokumentus.
Taip, šis reikalavimas taikomas ir kompostuotam mėšlui, nes taisyklių punkto dalis teigia: „ar kitais ekologinėje gamyboje leidžiamais naudoti produktais, pagamintais iš šių medžiagų“.
Ekologinio žemės ūkio taisyklių visas 60 punktas yra toks: „Ūkio subjektai, ketinantys ekologinės gamybos plotus tręšti organinėmis trąšomis (tirštuoju mėšlu, pusiau skystuoju mėšlu, skystuoju mėšlu arba srutomis) ar kitais ekologinėje gamyboje leidžiamais naudoti produktais, pagamintais iš šių medžiagų, gali juos naudoti iš neekologinės gamybos nepramoninės žemdirbystės ūkių, t. y. ūkių, kuriuose vienoje vietoje laikoma vidutiniškai per metus ne daugiau kaip 300 SG. Mėšlas ir (arba) srutos turi būti kaupiamos atskirai nuo pramoninės žemdirbystės ūkiuose kaupiamo mėšlo.“
Jei ūkininkas nenaudoja ir nesiruošia naudoti jokių trąšų, jam nereikia ir tręšimo plano rengti. Tačiau pagal Ekologinio žemės ūkio taisyklių 40 punktą: „Visuose sertifikuotuose plotuose, kuriuose auginami pasėliai (išskyrus plotus, kuriuose auginami sodai, uogynai, vaistažolės ir pievos), ūkio subjektai privalo tręšdami sertifikuojamus laukus tirštuoju mėšlu, pusiau skystuoju mėšlu, skystuoju mėšlu arba srutomis, rengti tręšimo planą (kuriems tai privaloma atlikti pagal Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo reikalavimus) bei jo laikytis.“