Neįgalumo nustatymai
Disabled

ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMAS

Hero right

ŽŪM: ekologinės produkcijos sertifikatas – kokybės garantija

Nuo balandžio 12 d. šalies žemdirbiai kviečiami deklaruoti žemės ūkio naudmenas ir pasėlius. Ekologiškai ūkininkaujantieji galės gauti paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) primena, kad Lietuvoje ekologinės gamybos sertifikavimo paslaugas gali teikti tik viena kontrolės institucija – VšĮ „Ekoagros“. Tik jos išrašyti patvirtinti dokumentai pripažįstami tinkamais, o juose nurodyta produkcija laikoma ekologiška.  

Kodėl būtina sertifikuoti ekologišką produkciją? 

Žmonių požiūris į mitybą sparčiai keičiasi. Ekologiški produktai populiarėja – auga ne tik dėmesys sveikatai palankiai mitybai, bet ir aplinkos saugojimui. Vartotojai vertina produktus, pagamintus draugiškesnėmis gamtai technologijomis.

Vis daugiau pirkėjų atkreipia dėmesį į savo pirkinių krepšelyje esančius produktus, domisi ant etikečių esančiais specialiais ženklais, įrodančiais produkto kokybę, užauginimo būdą ar vietą. Produktai, pažymėti įvairiomis Eko ženklo variacijomis sulaukia ypatingo pirkėjų dėmesio, tačiau svarbu žinoti, kad tik VšĮ „Ekoagros“ įstaigos suteikiamas ženklas įrodo tokių Lietuvoje užaugintų produktų ekologiškumą.

Ekologiškų produktų ženklai: Lietuvos nacionalinis ženklas „Ekologinis žemės ūkis" ir Europos Sąjungos ekologinės gamybos logotipas.

„Žemės ūkio ir maisto produktų gamintojai siekia patenkinti augantį ekologiškų produktų vartojimo poreikį. Štai čia tampa svarbus sertifikavimo įstaigos vaidmuo. Vartotojui reikia garantijų, jog jis tikrai perka ekologiškus produktus. Todėl ši produkcija yra griežtai kontroliuojama, sertifikuojama ir specialiai ženklinama. Sertifikavimo tikslas – suteikti visoms suinteresuotoms šalims pasitikėjimą, jog produktas, procesas ar paslauga atitinka nustatytus reikalavimus“, – teigia VšĮ „Ekoagros“, vienintelės jau 24 metus sertifikuojančios ekologinę gamybą Lietuvoje, direktorė Virginija Lukšienė.

Sertifikuotų ekologiškų produktų pirkėjai gali būti ramūs – visi su ekologiškais produktais dirbantys ūkio subjektai yra įtraukti į kontrolės sistemą, jų veikla tikrinama, o produktai sertifikuojami. 

VšĮ „Ekoagros“ duomenimis, 2020 metais sertifikuoti 2566 ūkio subjektai. Iš jų 2242 užsiima pirmine gamyba. Bendras sertifikuotas plotas siekia 240023,91 ha. Pagrindinis pirminės gamybos ekologinių ūkių tikrinimų sezonas prasideda kasmet apie gegužės vidurį, birželio pradžią. Pas pareiškėją vykstama po to, kai jis deklaruoja pasėlius. Iki spalio 15 d. atliekamos fizinės patikros visuose ūkiuose ir žemės ūkio įmonėse, pageidaujančiose tais metais sertifikuoti pirminę ekologinę gamybą. Perdirbimo, prekybos patikros vyksta visus metus.

Ekologiškos produkcijos sertifikavimas atveria naujus kelius 

Ekologiškos produkcijos sertifikavimo tvarka, anot MB „Sulčių fabrikas“, kurioje gaminamos lietuviškos natūralios sultys ir ekologiški vaisių kokteiliai, rinkodaros vadovo Antano Rimdžiaus, yra tinkama ir aiški.

„Mums, kaip mažam gamintojui, ekologiškos produkcijos gamybos sertifikavimas leido pateikti rinkai išskirtinių produktų. Tokiu būdu galime išsiskirti iš kitų gamintojų, taip pat ekologišką produkciją, kaip kokybės etaloną, yra lengviau parduoti ekporto rinkose“, – tokio sertifikavimo privalumus vardija A. Rimdžius.

Ekologiškų produktų perspektyvas jis vertina teigiamai. Ekologiški maisto produktai tampa vis prieinamesni, jų populiarumas auga, ypač tai pastebima Vakarų Europoje.

„Tikime, jog panašios tendencijos bus ir Lietuvoje. Žinant, koks svarbus šiuolaikiniam žmogui yra aplinkos tausojimas ir saugojimas, manome, kad ekologiška produkcija kuo tokiau, tuo labiau taps patraukliu pasirinkimu vartotojams, kurie ieško natūralių, sveikų, išskirtinių produktų“, – teigia A. Rimdžius.

Ekologiški produktai skinasi kelią ir į darželius

ŽŪM teikia finansinę paramą ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigoms, kad jos galėtų  maitinti vaikus ekologiškais ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintais maisto produktais. Šia galimybe domisi vis daugiau šalies darželių.

„2019 m. parama pasinaudojo 7 darželiai, 2020 m. – 10. Teigiama patirtis padrąsino ir kitas ikimokyklinio ugdymo įstaigas pradėti vaikus maitinti ekologiškais produktais – paraiškas 2021 metams pateikė jau 30 darželių. Atsižvelgiant į savivaldybių ir darželių prašymus, šiuo metu yra keičiamos paramos taisyklės, kad paramą galėtų gauti ir privatūs darželiai, daugiafunkciniai centrai ir pradinėse mokyklose esančios priešmokyklinės ar ikimokyklinės vaikų grupės. Tad tikimės, kad kitame kvietime teikti paraiškas, kuris numatomas balandžio – gegužės mėnesiais, dalyvaus dar daugiau vaikų ikimokyklinio ugdymo įstaigų“, – teigia ŽŪM Maisto pramonės ir kokybės skyriaus vyriausioji specialistė Loreta Mačytė.

Įstaigos, siekiančios gauti ŽŪM paramą, įsipareigoja per paramos laikotarpį vaikų maitinimui įsigyti ne mažiau kaip 60 proc. arba 50 proc. pagal kokybės sistemas pagamintų produktų. Nacionalinė mokėjimo agentūra, reitinguodama paramos paraiškas, pirmenybę teikia darželiams, kurie planuoja vaikus maitinti tik ekologiškais produktais.

Nauda – ir vaikams, ir ūkininkams

Prieš 16 metų ekologinį ūkį Ukmergės rajone įkūrusi Genovaitė Sakalauskienė ekologiškus produktus tiekia 4 vaikų darželiams. Du darželius Ukmergės rajone ir vieną – Vilniuje pasiekia šios ūkininkės skanūs ir sveikatai palankūs „Genutės uogainės“ produktai. Šiuo metu tai: raugintos, šaldytos daržovės ir šaldytos uogos. Ūkininkė, vadinanti save ekologe iš pašaukimo, taip pat yra ir kooperatyvo BIO LEUA narė, tad kartu su kitų šio kooperatyvo narių ekologiška produkcija jos gaminiai pasiekia ir Biržų bei Panevėžio darželius.

„Ministerijos iniciatyva įtraukti į trumpą maisto tiekimo grandinę kuo daugiau darželių ir siekis maitinti vaikus ekologiškais produktais yra nuostabi. Visada palaikiau ir palaikysiu šią idėją. Jeigu mes norime proveržio ekologijos srityje, pradėti turime nuo vaikų. Tikiu, kad vaikai, darželiuose gaunantys ekologiškų maisto produktų ar iš jų pagamintų patiekalų, ne tik augs sveikesni, bet ir atneš kitokios mitybos suvokimą į savo šeimas“, - teigia ūkininkė G. Sakalauskienė, dalyvavusi šios programos kūrime nuo pirmųjų jos žingsnių.

Ekologiškai ūkininkaujanti Genovaitė tikisi, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigų, maitinančių vaikus patiekalais, pagamintais iš ekologiškų produktų, daugės. Juolab, kad Lietuvos ūkininkai išties turi ką pasiūlyti net pačiam išrankiausiam vartotojui – nuo ekologiškų džemų, uogienių ir sirupų iki ekologiškos mėsos ir duonos.

Žemės ūkio ministerijos informacija