Neįgalumo nustatymai
Disabled

ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMAS

Hero right

Ekologinių ir NKP gamybos ūkių Lietuvoje daugėja

Vis daugiau žemdirbių ir ekologiškų produktų vartotojų supranta ekologinės žemdirbystės svarbą ir perspektyvą. Tai patvirtina kasmet augantis ekologiškai ūkininkaujančiųjų sąrašas.

Ekologinio ūkininkavimo perspektyvos Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, yra didelės: mūsų šalyje kasmet auga susidomėjimas ekologine žemdirbyste, kuri lemia palankią ir darnią ekonominę, socialinę, gamtinę aplinką. Vis garsiau kalbama, kad ekologinis žemės ūkis yra alternatyva tradiciniam ūkininkavimui. 2004 m. Lietuvai įstojus Į Europos Sąjungą, vis daugiau šalies ūkio valdytojų ėmė rinktis ekologišką ūkininkavimo būdą, kuris pagrįstas aplinkai palankiomis technologijomis, užtikrinančiomis aukštos kokybės maisto produktų gamybą.

Apie ekologinės žemdirbystės plėtrą ir pasiekimus – pokalbis „Valstiečių laikraštyje“ su vienintelės Lietuvoje sertifikavimo ir kontrolės įstaigos „Ekoagros“ vadovu Antanu Makarevičiumi.

Ekologinis ūkininkavimas tampa vis populiaresnis. Kodėl?

Šiandien drąsiai galime teigti, kad vis daugiau šalies žemdirbių apsisprendžia ūkininkauti ekologiškai. Priežastys įvairios: augant vartotojų perkamajai galiai Lietuvoje ir pasaulyje, didėja ekologiškai išaugintų produktų paklausa, ūkininkai tampa vis atsakingesni ir siekia pirkėjui pasiūlyti švarioje ir saugioje aplinkoje be mineralinių trąšų ir sintetinių priemonių išaugintą produktą. Ekologiniai ūkiai Europos Sąjungoje remiami finansiškai, todėl subsidijos taip pat lemia tokio veiklos būdo pasirinkimą. Valstybės parama skatinant ekologiškų ūkių plėtrą yra labai reikšminga, tačiau galime pasidžiaugti, kad šiais metais net 80 ekologinės gamybos ūkių jos gauti nesiekia.

Šiuo metu tiek Lietuvoje, tiek kitose pasaulio valstybėse daug diskutuojama apie ekologinę žemdirbystę kaip vieną geriausių alternatyvų tradiciniam ūkininkavimui. Labai svarbu pabrėžti, kad ekologinis ūkininkavimas yra sudėtingesnis, reikalaujantis daugiau žinių, laiko investicijų ir rankų darbo nei įprastinis. Įprastiniu būdu ūkininkaujantys žemdirbiai daugelį problemų gali išspręsti kur kas lengviau naudodami įvairius cheminius preparatus, o ekologinėje gamyboje tokie preparatai yra draudžiami, tačiau, nepaisant keliamų griežtų reikalavimų, norinčiųjų ekologiškai ūkininkauti skaičius nemažėja. Priešingai, matoma sertifikuotos produkcijos augimo tendencija, kuri yra labai svarbi ekologijos sektoriui, vartotojui.

Ką parodė paraiškų sertifikuoti ekologinę ir NKP gamybą teikimo pabaiga?

Baigėsi paraiškų sertifikuoti ekologinės gamybos ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą gaminamų produktų (NKP) gamybai skirtus plotus teikimo laikotarpis. Šiais metais deklaruota daugiau nei 235 000 ha žemės ūkio naudmenų, pageidaujamų sertifikuoti kaip ekologinės gamybos plotus, ir daugiau nei 6 500 ha NKP gamybai skirtų plotų. Kasmetinės patikros bus atliekamos 2 500 ekologinės gamybos ūkio subjektų. Naujų ekologinės gamybos ūkių šiais metais įkurta apie 80. Sertifikuoti pagal NKP pageidauja daugiau kaip 370 ūkio subjektų, iš jų naujokų – daugiau nei 70.

Ekologiškai ūkininkauti pageidaujančių ūkininkų laukuose daugiausia auginami kviečiai, avižos, žirniai, grikiai. Ūkio subjektų, pageidaujančių sertifikuoti NKP gamybą, žemės plotuose vyrauja bulvės, pupelės, morkos, burokėliai, obelų sodai, juodųjų serbentų uogynai. Šiais metais ekologų ir NKP augintojų būrys pasipildė net 150 naujų pareiškėjų, kurie plėtos ekologinę ir NKP gamybą.

Kaip per 20 metų išplėsta „Ekoagros“ veikla?

Per dvidešimt metų sėkmingai išplėtota „Ekoagros“ veikla ekologinės gamybos sertifikavimo, neatitikčių vertinimo, ekologinės gamybos ūkių rizikos valdymo, mėginių atrinkimo, apeliacijų nagrinėjimo srityse. Patvirtintos 9 NKP specifikacijos (švieži vaisiai, uogos ir daržovės bei perdirbti jų produktai; bičių produktai ir jų mišiniai; grūdai, perdirbti jų produktai ir duona, pyragai bei miltinės konditerijos kepiniai; mėsa ir jos gaminiai; paukštiena; pienas ir jo gaminiai; vištų dedeklių kiaušiniai; cukrinės konditerijos ir šokolado gaminiai; gira), kurios ūkio subjektams suteikia puikią galimybę gaminamą produkciją sertifikuoti kaip NKP. Laukianti naujovė – pareiškėjai, norintys pagal NKP sertifikuoti mėsą ir jos gaminius bei pieną ir jo gaminius, prašymus ir anketas sertifikavimo įstaigai gali teikti visus metus.

Kokių naujų galimybių Lietuvai suteiks įmonės siekiami tikslai?

„Ekoagros“, bendradarbiaudama su Žemės ūkio ministerija, Lietuvos ekologinių ūkių asociacija ir kitomis institucijomis, siekia atverti Lietuvos ūkininkams naujas rinkas ir ragina šalies žemdirbius pačius atsiverti naujovėms. Pastaraisiais metais įstaiga itin aktyviai bendradarbiauja su užsienio šalimis. „Ekoagros“ pelnė teisę Lietuvos žemdirbiams ir perdirbėjams parduoti produkciją didžiausiose Europos rinkose – suteikiami sertifikatai pripažįstami tarptautiniu mastu.

Šiandien „Ekoagros“ sėkmingai vykdo patikrinimus pagal privačių standartų reikalavimus – DEMETER, BIOISSE, KRAV, NATURLAND, BIOLAND, NOP, kosmetikos CCPB ir NATRUE, tekstilės GOTS ir TE. Šiais metais Lietuvoje planuojama atlikti daugiau nei 100 patikrų pagal privačius standartus. Įstaiga sau kelia ambicingus tikslus – nuo ekologinių ūkių plėtros iki tarptautinio pripažinimo, todėl šiuo metu užmegztas bendradarbiavimas su Kinijos akreditavimo tarnyba. Įžengus į Kinijos rinką, ekologiškos produkcijos eksporto rodikliai turėtų dar labiau išaugti. Artimiausiu metu planuojamas dviejų šalių susitikimas dėl bendradarbiavimo galimybių.

Kodėl auga pareiškėjų pasitikėjimas?

Ūkininkai, besiverčiantys ekologine žemdirbyste, yra nuolat stebimi, jų veikla kruopščiai tikrinama, ir tik tuomet produktai sertifikuojami. Ūkio subjektai, norintys savo produktus vadinti ekologiškais ir ženklinti ženklu „Ekologinis žemės ūkis“, privalo atitikti reikalavimus, nustatytus ekologinį ūkininkavimą reglamentuojančiuose ES ir nacionaliniuose teisės aktuose. Norintieji savo produktus ženklinti ženklu „Kokybė“ privalo atitikti reikalavimus, nustatytus nacionalinę žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemą reglamentuojančiuose teisės aktuose.

Nepaisant griežtų reikalavimų, auga ne tik pareiškėjų skaičius, bet ir jų pasitikėjimas sertifikavimo įstaiga. Kasmet atliekame pareiškėjų apklausas apie „Ekoagros“ teikiamas sertifikavimo paslaugas. Norime pasidžiaugti, kad ekologinių ūkių valdytojai įstaigos teikiamų paslaugų kokybę vertina labai gerai. Darbuotojų bendravimas, informacijos suteikimas, konsultacijos taip pat įvertintos puikiai. Sulaukiame daugybės gerų atsiliepimų, kad mūsų darbuotojai yra profesionalai, iš kurių visuomet galima sulaukti reikiamos pagalbos ir visų atsakymų į kylančius klausimus.

Siekiant suteikti aukščiausios kokybės sertifikavimo paslaugas palengvinama leidimų gavimo tvarka. Dar šį sertifikavimo sezoną planuojama pakeisti ekologinio žemės ūkio taisykles ir numatyti, kad visus leidimus dėl ekologinės gamybos išimčių išduos „Ekoagros“. Taip sutrumpės leidimų išdavimo laikas – ūkio subjektai, atitinkantys nustatytus kriterijus, galės greičiau pasinaudoti galiojančiomis išimtimis.

„Valstiečių laikraštis“, 2017-07-22, Nr. 56(9695)