Žemės ūkio ministerija kreipėsi į Europos Komisiją dėl išaiškinimo apie didžiausią galimą suaugusių galvijų skaičių ekologinės gamybos ūkiuose, kuriuose tvartiniu laikotarpiu yra taikomas pririštas laikymo būdas.
Ekologinės gamybos reglamento (2018/848) II priedo II dalies 1.7.5 punkte rašoma:
Draudžiama rišti arba izoliuoti ūkinius gyvūnus, išskyrus atvejus, kai dėl pagrįstų veterinarinių priežasčių atskirus gyvūnus reikia pririšti arba izoliuoti ribotą laikotarpį. Izoliuoti ūkinius gyvūnus gali būti leidžiama ir tik ribotą laikotarpį tik tuo atveju, jei kyla pavojus darbuotojų saugai ar dėl priežasčių, susijusių su gyvūnų gerove. Kompetentingos institucijos gali leisti rišti ūkiuose, kuriuose yra ne daugiau kaip 50 gyvūnų (išskyrus jauniklius) auginamus galvijus, jei neįmanoma galvijų laikyti grupėmis, atitinkančiomis jų elgesio reikalavimus, tačiau su sąlyga, kad ganymo laikotarpiu jie galėtų patekti į ganyklas ir, kai ganymas neįmanomas, būtų išgenami į diendaržius bent dukart per savaitę.
Ministerija, atsižvelgdama į ūkininkų pasiteiravimus, užklausė Komisijos: ar galvijų augintojai, kurie tvartiniu laikotarpiu taiko laikymo būdą rišant galvijus, galėtų ganiavos laikotarpiu (kai galvijams yra prieinamos ganyklos) laikyti didesnį suaugusių galvijų skaičių, t. y. daugiau nei 50 vnt., o prieš tvartinį (žiemos) laikotarpį jų skaičių vėl sumažinti iki 50 suaugusių galvijų.
Komisija atsakė, jog išimtis, leidžianti rišti galvijus tvartiniu laikotarpiu, yra galima tik tuose ūkiuose, kuriuose visą laiką (ištisus metus) yra laikoma ne daugiau kaip 50 galvijų (skaičiuojant tik suaugusius, neįskaitant jauniklių), neskiriant ganymo ir neganymo laikotarpių.
Taip pat atsakyme pabrėžiama, kad auginant galvijus ekologiškai bendras draudimas rišti galvijus yra labai svarbi gyvūnų gerovės sąlyga.
PASTABA. Pagal Ekologinės gamybos taisykles, ūkinis gyvūnas suaugusiu laikomas nuo 12 mėn.