Neįgalumo nustatymai
Disabled

ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMAS

Hero right

Privataus standarto sertifikatas – pridėtinė vertė

Eksporto durims atverti gali neužtekti ekologinės gamybos sertifikato, gauto laikantis Europos Sąjungos teisės aktų reikalavimų. Tokiu atveju VšĮ „Ekoagros“ primena, kad nebūtina laukti tikrintojų iš Vokietijos ar Švedijos – pagal tam tikrus privačius ar nacionalinius standartus patikras gali atlikti ir mūsų šalies sertifikavimo įstaiga.

VšĮ „Ekoagros“ rinkodaros specialistės Virginijos Lukšienės teigimu, turėdama sutarčių su privačių standartų valdytojais, įstaiga tenkina pareiškėjų interesą – didina jų galimybes realizuoti savo produkciją palankesnėmis sąlygomis ir platesnėse rinkose nei tai galėtų daryti sertifikuodami tik pagal ES reglamentą.

Taip pat yra sudarytos sąlygos sertifikuotis ir pagal kitų šalių nacionalinius standartus. Vienas iš labiausiai šiuo metu keliančių susidomėjimą yra Kinijos Liaudies Respublikos nacionalinis standartas ekologiškiems produktams. Ir nors pati „Ekoagros“ nesertifikuoja – dalyvauja patikrose, tarpininkauja, teikia pareiškėjams informaciją, susijusią su šio standarto reikalavimais.

Tarp ES ir kai kurių šalių (JAV, Japonija, Pietų Korėja, Izraelis, Šveicarija ir kt.) yra pasirašytos ekvivalentiškumo (lygiavertiškumo) sutartys, todėl „Ekoagros“ sertifikuoti produktai tose šalyse yra pripažįstami kaip ekologiški.

Kalbant apie privačius standartus, V. Lukšienės teigimu, jų reikalavimai yra aukštesni už ES teisę arba ją papildo. „Iš visų privačių, kiek įstaiga patikrina, neabejotini lyderiai yra „Bioland“ (Vokietija), tada „Bio Suisse“ (Šveicarija) ir „Demeter“ (Vokietijoje priimami sertifikavimo sprendimai, bet pats ženklas pripažįstamas visame pasaulyje)“, – populiariausius vardija V. Lukšienė, pridurdama, kad daugiausia patikrų pagal privačių standartų reikalavimus atliekama augalininkystės ūkiuose.

Didžiausia yra javų bei ankštinių kultūrų paklausa ir būtent šių kultūrų daugiausiai eksportuojama į Vokietiją ir Šveicariją su atitinkamais tų šalių privačių standartų ženklais. „Nors ir gaila pripažinti, didžioji dauguma mūsų ūkininkų pagamintos kokybiškos produkcijos, patikrintos ir sertifikuotos pagal privačių standartų reikalavimus, būna skirta pašarams. Tik maža dalis keliauja į malūnus ir naudojama duonos gamybai ar panašiai“, – kalba „Ekoagros“ atstovė.

Ji teigia, kad dar neišnaudojame nišos teikti galutinį ar bent jau iš dalies apdorotą produktą, jog iš ekologinių ūkių produkcija iškeliautų ne vien tik kaip žaliava. Juk galutiniam vartotojui skirto produkto ir rinkos kaina yra didesnė. Tačiau galima pasidžiaugti, kad gamintojų ratas plečiasi – jau yra sertifikuotų tvarkybos srities ūkio subjektų ir kosmetikos bei tekstilės gamintojų.

Papildomas sertifikatas – išsistudijavus ir gerai pasirengus

Norintiesiems sertifikuotis pagal privačių standartų reikalavimus V. Lukšienė pataria visų pirma gerai išsistudijuoti, kokie yra tam tikro standarto reikalavimai. „Ekoagros“ darbuotojai tuos reikalavimus yra išgryninę, turi ir lyginamąsias analizes, tad V. Lukšienė pabrėžia, kad ūkininkas visada gali kreiptis ir gauti informacijos.

Kitas svarbus žingsnis – ūkininkui reikia turėti sutartį arba surasti, kas iš jo pirks sertifikuotą produktą. Labai dažnai privatus standartas turi ir tam tikrų importo apribojimų. Jau turint susitarimą, rašomas prašymas ir „Ekoagros“ atlieka patikrą pagal atitinkamo standarto reikalavimus, parengia ataskaitas, išsiunčia privataus standarto valdytojui, o jis priima sprendimą – sertifikuoti ar ne.

„Darbo nemažai, bet pridėtinės vertės irgi sukuriama daug. Labai skatintume pareiškėjus domėtis privačiais standartais. „Ekoagros“, turėdama platų kontaktų tinklą ir bandydama patenkinti pareiškėjų poreikius, yra pasiruošusi megzti ir naujus kontaktus, sudaryti naujas sutartis. Mes visada pasiruošę patarti ir padėti“, – sako V. Lukšienė.

Tai, kad neprošal bent pasidomėti papildomais sertifikatais, akcentuoja ir VšĮ „Ekoagros“ III sertifikavimo skyriaus, atsakingo už perdirbimo, prekybos sertifikavimą, vadovė Reda Butkevičiūtė. Jos teigimu, ketinant eksportuoti į kitą šalį būtina išsiaiškinti, kokie yra papildomi ekologinės gamybos reikalavimai toje šalyje. „Jei yra papildomų nacionalinių reikalavimų, verta išsiaiškinti tas nišas ir jas išnaudoti“, – kalba R. Butkevičiūtė ir pateikia pavyzdį. Net 80 proc. Švedijos vartotojų geriau atpažįstą jų ženklą KRAV, žyminti ekologišką produkciją, nei ES ekologinės gamybos logotipą.

Sertifikuotis pasiūlė supirkėjas

Penkiolika metų ekologiškai ūkininkaujančių Gailių šeimos ūkis keletą metų savo produkciją jau ženklina ir „Demeter“ ženklu. Virginija Gailienė pasakoja, kad siekti privataus sertifikato juos paskatino ekologiškus obuolius iš jų pirkęs Vokietijos supirkėjas. „Šiais laikais užauginti nėra sunku, bet reikia ir gerai realizuoti“, – sako ūkininkė.

Moteris šypsosi prisiminusi, kad neįsigilinusi, kokie yra kiti Vokietijos rinkos sertifikatai, tik vėliau susivokė, kad nusitaikė į pačius aukščiausius standartus. Sertifikuotis pavyko gana greitai, bet lengva nebuvo. „Tik po kiek laiko suvokėme, kad startuojam į patį viršų, bet kelio atgal nėra, nes jiems reikia tokios produkcijos“, – kalba V. Gailienė.

Ji teigia, kad iš pat pradžių supirkėjas nuteikė, jog net ir dirbant ekologiškai, siekiant „Demeter“ sertifikato, žemdirbiams teks keisti mąstymą ir požiūrį, nes tai – ištisa filosofija. Vis dėlto jų ūkyje viskas ėjo greta: ir darbas, ir gilesnis suvokimas.

Tačiau svarstantiems, ar verta sertifikuotis papildomai, ūkininkė pataria būti pragmatiškiems ir žiūrėti, kokia yra jų rinka. „Jei tavo rinka tik Lietuvoje, šiuo metu tas sertifikatas duoda pliusų tam, kas supranta, bet apčiuopiamos naudos dar nelabai. Bet jei ūkininkas eksportuoja į užsienį ar to siekia, tada tai yra būtina“, - apie tai, kad papildomi sertifikatai ne tik atveria užsienio šalių rinkas, bet ir leidžia gauti geresnę kainą, kalba V. Gailienė. Šiuo metu jų ūkis iš Lietuvos su „Demeter“ ženklu eksportuoja obuolius ir grūdus.

Spausdinta žurnale „Mano ūkis“, gegužės mėn. numeryje

VšĮ „Ekoagros“ atlieka patikras pagal privačius standartus:

Privačių DEMETER standarto reikalavimų patikrinimas pagal sutartį su „Demeter-International e.V.“ 

Privačių BIO SUISSE  standarto reikalavimų patikrinimas pagal sutartį su Šveicarijos „International Certification Bio Suisse“ AG

Privačių NATURLAND standarto reikalavimų patikrinimas pagal sutartį su „Naturland e.V.“

Privačių KRAV standarto reikalavimų patikrinimas pagal sutartį su  KRAV „Incorporated Association“ (Švedija)

BIOLAND standarto reikalavimų patikrinimas pagal sutartį su Vokietijos sertifikavimo įstaiga ABCERT AG

VLOG „Ohne Gentechnik“ (be GMO) reikalavimų patikrinimas pagal sutartį su Vokietijos sertifikavimo įstaiga GfRS

Pagal sutartį su Italijos sertifikavimo įstaiga CCPB ltd vykdomos patikros pagal tekstilės GOTS ir „Textile Exchange“, kosmetikos NATRUE ir CCPB standartų reikalavimus