Neįgalumo nustatymai
Disabled

ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMAS

Hero right

Regione dirbančių sertifikavimo įstaigų bendradarbiavimas – labai svarbus

„Ekoagros“ atstovai dalyvavo Suomijoje, Porvo (suom. Porvoo) mieste, vykusiame 23-iajame Šiaurės ir Baltijos šalių ekologiškų produktų sertifikavimo įstaigų ir kompetentingų institucijų susitikime.

Susitikime dalyvaujančių šalių atstovai pristatė ekologinės gamybos naujienas, naujausią statistinę informaciją, sektoriaus tendencijas. Dalytasi patirtimi, kaip spręsti sertifikavimo metu iškylančias problemas.

Vyko pristatymai pagal atskiras temas ir diskusijos. Mintimis, kaip būtų galima efektyvinti ekologinės gamybos kontrolės sistemą, pasidalijo Suomijos atstovė. Latvijos ir Suomijos atstovai pristatė temą apie tikrintojų kompetenciją. Dar viena tema – šalių bendradarbiavimas, kai reikia išsiaiškinti pažeidimus. Kalbėta apie rizikų valdymą, mėginių planus bei mėginių ėmimą. Suomijos atstovė papasakojo, kad sukčiavimo atvejai be išimties yra perduodami tirti policijai (yra specialus padalinys, užsiimantis tokių atvejų tyrimu).

Regione veikiančios sertifikavimo įstaigos turi geresnius ryšius, specialistai pažįsta vienas kitą asmeniškai, todėl galima daug greičiau ir tiksliau spręsti iškylančias problemas, didesnis pasitikėjimo laipsnis dėl konfidencialumo.

Taip pat buvo organizuotas darbas trijose skirtingų sričių darbo grupėse. Augalininkystės darbo grupėje Žaliosios ekonomikos projekto idėją pristatė projekto koordinatorius kviestinis svečias Mikko Rahtola iš gamtos išteklių instituto Suomijoje. Pasak pranešėjo, esminė idėja – kad viskas turėtų būti naudojama kiek įmanoma uždarame cikle ir kad organinės trąšos būtų įsigyjamos tik iš ekologinių ūkių ar įmonių, maksimaliai atribojant trąšų naudojimą iš įprastinės gamybos. Suomijos kompetentingos institucijos atstovas pristatė, kaip veikia trąšų leistinų naudoti ekologinėje gamyboje patvirtinimo sistema. Panaši sistema egzistuoja ir Lietuvoje.

Gyvulininkystės temos darbo grupėje intensyviai diskutuota aktuliais ekologinės gyvulininkystės klausimais – dėl gyvulininkystėje naudojamų valymo ir dezinfekavimo produktų, apie gyvūnų gydymą, kur pirmenybė turi būti teikiama homeopatiniams vaistams, ir kt. temomis. Perdirbimui skirtoje grupėje aptartas ekologinės gamybos kontrolės reikalavimų interpretavimas. Pristatyti viešojo maitinimo veiklos sertifikavimo reikalavimai. Estai pabrėžė, kad Danijos pavyzdžiu parengė supaprastintas ekologiškų produktų viešojo maitinimo taisykles, tačiau neturi nei vieno pareiškėjo. Priežastis – reklamos ir viešinimo trūkumas.

Susitikimo metu organizuotos išvykos į ekologinės gamybos ūkius. Aplankytas Malmgardas – turintis unikalią istoriją 1614 m. įsikūręs ūkis. Šiandien ūkiui vadovauja jau 13-osios kartos atstovas. Ūkis valdo 500 ha žemės, kurioje ūkininkaujama ekologiškai. Taip pat gaminamas ekologiškas alus, yra įrengta parduotuvėlė, kavinė. Be tradicinių šakų, verčiamasi turizmu, valdoma hidroelektrinė.

Peltomaki ekologinis pieninių karvių ūkis, šį gamybos būdą pasirinkęs nuo 2008 m. Gyvuliai laikomi modernioje fermoje, kur gali laisvai judėti, patekti į ganyklas. Aplankytas ir naujausias kompanijos Inex Partners, užsiimančios importo, didmeninės prekybos, sandėliavimo ir mažmeninės prekybos veikla, maisto logistikos padalinys netoli Helsinkio. Taip pat ekologinis mėsinių galvijų ūkis Bosgard.

Susitikime dalyvavę „Ekoagros“ atstovai įsitikinę, kad regione dirbančių sertifikavimo įstaigų bendradarbiavimas tiek reikalavimų taikymo, tiek pažeidimų nagrinėjimo srityse yra labai svarbus. Tai padeda vienodai taikyti taisykles regiono ūkininkams arba, priešingai, atkreipti kitų šalių dėmesį į taikomas išimtis, neatitinkančias nuostatų.

2018 m. Šiaurės ir Baltijos šalių ekologiškų produktų sertifikavimo įstaigų ir kompetentingų institucijų susitikimą organizuos Latvija.

„Ekoagros“ informacija