Neįgalumo nustatymai
Disabled

ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMAS

Hero right

Renkamės ekologišką maistą

Sveika gyvensena. Ekologiški ir natūralūs produktai. Net ekologiškas mąstymas... Pastaruoju metu ekologiškas gyvenimo būdas pasaulyje taip sparčiai populiarėja, kad kartais tampa ir mados dalyku. Vis dėlto kalbant apie maisto produktus sąvokos ekologiškas, sveikas, natūralus dažnai painiojamos. Kokius produktus iš tiesų galima vadinti ekologiškais? Apie tai – straipsnis „Vakaros žiniose“.

Be priedų, chemijos ir GMO

„Kuo ypatingi ekologiški produktai? Jų sudėtyje nėra sintetinių maisto priedų – dažiklių, saldiklių, konservantų ir kt. Jie neužteršti cheminėmis medžiagomis – sunkiaisiais metalais, pesticidų likučiais, nitratų pertekliumi, antibiotikais, hormonais. Juose nėra genetiškai modifikuotų organizmų (GMO), kuriuos draudžiama naudoti ne tik šių produktų gamybai, bet ir gyvuliams duodamuose pašaruose“, – vardija ekologiškų produktų privalumus VšĮ „Ekoagros“ direktorius Antanas Makarevičius.

Dažnai painiojamos sąvokos natūralūs ir ekologiški produktai. „Natūralaus produkto gamyba nėra kontroliuojama ir produktai specialiai neženklinami. Ekologiškų produktų gamyba kontroliuojama, o produkcija ženklinama. Tai yra svarbiausi skirtumai tarp šių produktų“, – sako A. Makarevičius.  

Patikrinti ir sertifikuoti

Kad vartotojai būtų tikri, jog perka ekologiškus produktus, ši produkcija griežtai reglamentuojama, kontroliuojama ir sertifikuojama. Kaip veikia ekologiškumo užtikrinimo sistema?

„Pagrindinius reikalavimus ekologiniam sektoriui nustato Europos Komisija, taisykles rengia Žemės ūkio ministerija, o sertifikavimo darbus vykdome mes, – sako „Ekoagros“ vadovas. – Ir esame vieninteliai tą darantys Lietuvoje.“

VšĮ „Ekoagros“ įkurta prieš du dešimtmečius. Veiklos sritys – ekologinės gamybos ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų produktų sertifikavimas ir kontrolė.

Kaip atpažinti?

Ekologišką maistą lengva atpažinti dėl išskirtinio ženklinimo. Visi supakuoti ekologiški produktai paženklinti Europos Sąjungos ES logotipu – žalios spalvos stačiakampiu, kurio viduryje yra lapas iš baltų žvaigždžių. Greta šio dedamas ir nacionalinis ekologiškų produktų ženklas, kuris yra privalomas ant visų mūsų šalyje pagamintų ir supakuotų ekologiškų produktų.

Fasuotas ekologiškas produktas visada bus paženklintas etikete, kurioje yra ekologinės gamybos logotipas, nurodomas gamintojo ar pardavėjo pavadinimas, kontrolės įstaigos kodas (LT-EKO-001), ekologiškos sudėtinės dalys, informacija apie gaminio kilmę – ES ir ne ES žemės ūkis.

Nefasuotus ir neženklintus produktus gali parduoti tik ūkininkai, pateikiantys ekologiškumą įrodantį dokumentą – sertifikatą. Pirkėjams, perkantiems produktus internetinėje parduotuvėje, svarbu žinoti, kad jeigu pardavėjas tinklapyje ir reklamuoja ES ekologinį logotipą, pasitaiko, jog ne visi svetainėje rodomi produktai yra ekologiški. Prieš perkant vertėtų paprašyti produkto ekologiškumą patvirtinančio dokumento.

Naudingas žmogui, saugus aplinkai

Įprastai auginant daržoves, vaisius ir pašarus gyvuliams yra naudojama daug įvairių augalų apsaugos priemonių. Chemikalais naikinamos piktžolės, vabzdžiai, grybeliai, graužikai – kartu veikiami ir mes patys. Kai kurie pesticidai naudojami tarytum „kosmetika“, t. y. kad vaisiai ir daržovės parduotuvių lentynose atrodytų gražiai ir nepriekaištingai.  

Ekologiški produktai gaminami tik iš sertifikuotų ekologiškų sudedamųjų dalių. „Tai yra sveikatai palankus aukštos kokybės maistas, – ekologiškų produktų naudą patvirtina ir Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Jūratė Jackytė. – Be to, ekologiški maistas pagamintas darant minimalų poveikį aplinkai“.

Gyventi kokybiškai ir sąmoningai

Iš tiesų ekologinės gamybos tikslas – tai ne tik gaminti saugų ir kokybišką produktą žmogui, bet ir saugoti aplinką, dirvožemio derlingumą, taupiai naudoti išteklius. Perdirbimo metu siekiama išsaugoti produktų ir sudedamųjų dalių maistinę vertę ir kokybę. Pakavimui naudojamos tik žmogui ir aplinkai nekenkiančios medžiagos. Ekologiniuose ūkiuose ar įmonėse dirbantys žmonės taip pat nėra veikiami cheminių medžiagų.

„Tvarumui palaikyti reikia perduoti kitai kartai tuos išteklius (ar jų ekvivalentą), kuriuos gavome iš savo pirmtakų. Turint galvoje tai, kaip galvojame, tai gali būti nepasiekiama svajonė“, – sakė žymus britų biologas profesorius Patrikas Beitsonas (Patrick Bateson). Rinkdamiesi ekologiškus produktus rūpinamės ne tik savo, bet ir aplinkos sveikata – taigi prisiimam atsakomybę ir už tai, ką paliksim po mūsų ateisiančioms kartoms.

„Ekoagros“ pasitikėjimo linija tel. +370 700 55006. Anonimiškai informaciją galima teikti visą parą.

„Vakaro žinios“, 2017-07-29, Nr. 145 (5065), parengė Irma Minskienė