Neįgalumo nustatymai
Disabled

ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMAS

Hero right

Skatinti ekologinį vientisumą ir rinkos skaidrumą tarp Ukrainos bei ES valstybių narių

Odesoje, Ukrainoje, vyko tarptautinė konferencija „Ekologiškų tiekimo grandinių vientisumo gerinimas“, kurios organizatoriai – Anti-Fraud Initiative (AFI, Kovos su sukčiavimu iniciatyva), IFOAM International (Ekologinio žemės ūkio judėjimo tarptautinė federacija) bei FiBL (Ekologiško žemės ūkio tyrimų institutas). Joje dalyvavo ekologiškai ūkininkaujantieji, sertifikavimo įstaigos, Europos ir JAV ministerijų bei valdžios atstovai, prekybininkai. Apie konferenciją pasakoja joje dalyvavusi „Ekoagros“ atstovė Aistė Tomkienė.

Konferencijoje pristatyti Europos Komisijos apgaulės ekologinėje gamyboje atvejai, Ekologinio vientisumo ir „Organic 3.0“ programa, IFOAM metodai siekiant apsaugoti ekologijos sektorių pasaulio rinkose, Jungtinių Amerikos Valstijų pozicija dėl importo. Aptarti ES produkcijos eksporto klausimai, tarptautinės sutartys, bendradarbiavimo tarp valstybių, keitimosi informacija klausimai, ekologinės gamybos rinkos perspektyvos. Pristatyti sertifikavimo įstaigai labai svarbūs pranešimai dėl rizikos nustatymo priemonių tikrinimo ir sertifikavimo sistemose, pažeidimų atvejai, naujausi OFIS sistemos tyrimų rezultatai, rekomenduojamos prevencijos priemonės, desertifikavimo priežastys bei galimi rizikos valdymo mechanizmai.

„Labai įdomiai bei išsamiai pristatyta Anti-Fraud Initiative (AFI) – Kovos su sukčiavimu iniciatyvos – veikla. Iki šios iniciatyvos buvo palyginti nedaug informacijos apie sukčiavimo atvejus. Šie atvejai dažniausiai buvo paremti tik gandais bei įtarimais, tačiau poreikis gauti išsamesnės ir tikslesnės informacijos su kiekvienais metais vis augo. Susirūpinimas kilo ypač dėl prekybos tarp valstybių narių, – pasakoja A. Tomkienė. – Tarptautinės ekologijos parodos „Biofach 2007“ metu trys asmenys, turintys ekologinio žemės ūkio ir atitikties vertinimo patirties, pradėjo Kovos su sukčiavimu iniciatyvą (AFI). Pirmasis trišalis susitikimas Bonoje, Žemės ūkio ministerijoje,  patvirtino temos rimtumą, bendrų veiksmų poreikį, taip pat pradėtas keitimosi informacija procesas.“

Šios iniciatyvos pagrindinis rezultatas yra tai, kad suinteresuotieji subjektai geriau supranta ir pasitiki vieni kitais, mato apribojimus, taikomus skirtingų sertifikavimo institucijų. Ekologinis sektorius teisinio reglamentavimo pagrindu įpareigoja kovoti su sukčiavimu bendromis jėgomis. Iniciatyvai reikalingas administracinis aparatas – galbūt sekretoriatas, kuris palengvintų informacijos rinkimą ir bendradarbiavimą tarp skirtingų suinteresuotųjų šalių tarpvalstybiniu mastu.

Konferencijos metu dalyviai taip pat supažindinti su importuojančios šalies reikalavimais dėl ekologinės gamybos ir prekybos skaidrumo ir atsekamumo, pristatytas pirkėjų supratimas, kaip užtikrinti patikimus ekologiškus produktus, apibendrinta informavimo apie bendrą atsakomybę (gamintojas–prekybininkas–CB–institucija) visoje tiekimo grandinėje svarba. Susitikta su pagrindiniais rinkos žaidėjais iš Europos Sąjungos, Šveicarijos ir JAV.

Pristatytos pačios aktualiausios naujienos iš Europos rinkos. Daugiau nei 50 tarptautinių prekybininkų ir JAV bei ES institucijų bei sertifikavimo įstaigų atstovų diskutavo ekologinio sektoriaus klausimais. Dalyviai turėjo galimybę aptarti su nacionalinėmis ir tarptautinėmis kontrolės įstaigomis ir valdžios institucijų strategijos, skirtos pagerinti kontrolę, sistemą.

„Renginys sudarė galimybę bendrauti vietos veikėjams ir iniciatyvoms, skatinti ekologinį vientisumą ir rinkos skaidrumą tarp Ukrainos bei ES valstybių narių“, – sako „Ekoagros“ atstovė.

„Ekoagros“ informacija