Viešoji įstaiga „Ekoagros“ yra pelno nesiekiantis, ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo, veikiantis ekologinės gamybos ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą / nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą (NKP) pagamintų produktų sertifikavimo ir kontrolės srityse.
Žemės ūkio ministro 2000 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 375 (žemės ūkio ministro 2022 m. kovo 14 d. įsakymo Nr. 3D-177 redakcija) viešajai įstaigai „Ekoagros“ pavesta vykdyti ekologinės gamybos oficialią kontrolę pagal patvirtintas Ekologinės gamybos taisykles ir suteiktas kodas LT-EKO-001.
Žemės ūkio ministro 2008 m. rugpjūčio 27 d. įsakymu Nr. 3D-475 (žemės ūkio ministro 2015 m. spalio 13 d. įsakymo Nr. 3D-768 redakcija) viešajai įstaigai „Ekoagros“ leista sertifikuoti pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą (NKP) pagamintus produktus Pagal Nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų produktų pripažinimo taisyklių nustatyta tvarka ir suteiktas kodas LT-NKP-001. 2022 m. gegužės 20 d. Žemės ūkio ministro įsakymu Nr. 3D-351, VšĮ „Ekoagros“ suteiktas leidimas galioja sertifikavimo ir priežiūros veiklai vykdyti pagal šiuo įsakymu patvirtintas Nacionalinės maisto kokybės sistemos taisykles.
Nuo 2016 m. VšĮ „Ekoagros“ suteikta teisė vykdyti ekologinės gamybos sertifikavimo veiklą ne ES šalyse. Įstaiga įtraukta į 2021 m. gruodžio 16 d. Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/2325, kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2018/848 nustatomi pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 834/2007 33 straipsnio 2 ir 3 dalis ekologiškų produktų importo į Sąjungą tikslais pripažintų trečiųjų šalių ir kontrolės institucijų bei kontrolės įstaigų sąrašai, II priedą.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2023 m. balandžio 19 d. nutarimu Nr. 285 paskyrė kontrolės instituciją – viešąją įstaigą „Ekoagros“ – oficialiai kontrolei atlikti Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) NR. 2017/625 1 straipsnio 2 dalies i punkte nustatytoje ekologinės gamybos srityje.
1996 m. profesorė Vida Marija Rutkovienė ėmėsi iniciatyvos kurti naują nepriklausomą sertifikavimo įstaigą, skirtą ekologiškų produktų sertifikavimui. Po metų – 1997 m. kovo 14 d. Kaune įsteigta pirmoji Lietuvoje ir Baltijos šalyse ekologiškų produktų sertifikavimo įstaiga „Ekoagros“, kurios steigėjais tapo Žemės ūkio ir Sveikatos apsaugos ministerijos.
Specializuotos sertifikavimo įstaigos „Ekoagros“ įkūrimas tapo būtinybe siekiant įvertinti gaminamus ekologiškus produktus ir suteikti visoms suinteresuotosioms pusėms pasitikėjimą, kad produktai ir ūkininkavimo būdas atitinka nustatytus reikalavimus. Naujajai įstaigai vadovauti paskirta Vida Marija Rutkovienė.
Tolesnė plėtra:
2014 metai:
2015 metai:
Pasirašytos sutartys:
2016 metai:
2017 metai:
2018 metai:
2019 metai:
2020 metai:
2021 metai:
2022 metai:
2023 metai:
2024 metai:
Viešosios įstaigos „Ekoagros“ vadovybė užtikrina, kad:
Viešosios įstaigos „Ekoagros“ direktorius:
Vizija:
Misija:
Vertybės:
VšĮ „Ekoagros” nuo 2005 m. yra akredituota Nacionalinio akreditacijos biuro. Įstaiga atitinka LST EN ISO/IEC 17065:2012 standarto reikalavimus ir akredituota atlikti pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų produktų pirminės gamybos ir tvarkymo procesų sertifikavimą ir reikalavimus atitinkančių produktų ir produktų, kuriems suteikiamos lygiavertės garantijos, sertifikavimą trečiose šalyse. Nacionalinio akreditacijos biuro 2023-04-18. išduotas akreditavimo pažymėjimas Nr. LA.03.007. Akreditacija galioja iki 2025-09-02.
Akreditavimo sritis (akreditavimo pažymėjimo Nr. LA.03.007, priedas).
Akreditacijos pažymėjimas iki 2025 m.
2017 m. sausio 23 d. įstaigai suteikta akreditacija ekologinę gamybą sertifikuoti pagal Jungtinių Amerikos Valstijų Žemės ūkio departamento (USDA) Nacionalinės ekologijos programos (NOP) reikalavimus. Akreditacija suteikta pagal 1990 m. Ekologiško maisto gamybos aktą ir USDA ekologijos reglamentą (7 CFR Part 205). Sertifikuojamos veiklos sritys – augalininkystė, gyvulininkystė, perdirbimas ir laukinė augalija. Praėjus penkeriems metams įstaiga sėkmingai praėjo perakreditavimo procedūras ir 2023 m. kovo 27 d. jai išduotas naujas akreditavimo sertifikatas Nr. USDA-81-23, kuris galioja iki 2027 m. sausio 23 d.
VšĮ „Ekoagros“ direktoriaus 2020 m. liepos 20 d. įsakymu Nr. V-100 yra patvirtintas Viešosios įstaigos „Ekoagros“ etikos (elgesio) kodeksas. Jis nustato įstaigos personalo etikos ir elgesio principus, reguliuoja įstaigos santykius su klientais, tiekėjais, partneriais ir konkurentais.
Įstaiga laikosi bendradarbiavimo ir konkurencijos teisės normų, nesudaro neteisėtų susitarimų, siekia konkuruoti sąžiningai, laikydamasi veikiančių įstatymų ir vadovaudamasi etikos (elgesio) principais. Santykiai su visuomene grindžiami viešo intereso lygiavertiškumo, sąžiningumo ir skaidrumo, reputacijos, objektyvumo, teisėtumo ir kt. kriterijais bei principais, santykiai su klientais, tiekėjais ir partneriais – abipusiu pasitikėjimu, aptarnavimo ir bendravimo kokybe, veiklos efektyvumu.
Vykdydama savo veiklą viduje ir išorėje – bendraudama su klientais, socialiniais partneriais ir veiklą kontroliuojančiomis institucijomis, formuodama etikos (elgesio) politiką, įstaiga vadovaujasi veiklos ir elgesio principais, nustatytais Lietuvos teisės aktuose viešojo administravimo subjektams ir jų darbuotojams: atsakomybe, atvirumu, efektyvumu, kūrybingumu, lankstumu, lojalumu valstybei, nesavanaudiškumu, sąžiningumu ir nešališkumu, padorumu, pagarba žmogui ir valstybei, politiniu neutralumu, profesionalumu, teisingumu, viešumu ir skaidrumu. Taip pat tarptautiniuose teisės aktuose numatytais veiklos principais – tokiais kaip kontrolės oficialumas, sklandumas, kokybė, nuoseklumas ir veiksmingumas, skaidrumas, nepriklausomumas, proporcingumas, profesinė paslaptis, konfidencialumas ir kt.
Įstaigoje numatytos ir kodekso veiksmingumo užtikrinimo priemonės. Direktoriaus įsakymu yra sudaryta Etikos (elgesio) komisija, kuri tirs galimus etikos (elgesio) normų pažeidimus.
Taip pat „Ekoagros“ yra įdiegusi „Pasitikėjimo liniją“ (tel. Nr. 8 700 55006). Klientai ir vartotojai ja nemokamai bet kuriuo paros metu gali anonimiškai informuoti ne tik apie asmenų, vykdančių ekologinę ir nacionalinės kokybės produktų gamybą, galimus piktnaudžiavimo atvejus, bet ir apie įstaigos darbuotojų galimai neskaidrias veikas ar kitų institucijų atstovų bandymus daryti įtaką. Gautų pranešimų turinys yra išanalizuojamas ir imamasi atitinkamų priemonių probleminiams klausimams spręsti.