ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMAS

Ekoagros title

Baltijos šalys laikomos gyvybingomis ekologiškų produktų rinkomis

Švedijoje, Malmėje, lapkričio viduryje vyko dvi specializuotos parodos – Šiaurės šalių ekologiško maisto (Nordic Organic Food Fair) ir Skandinavijos natūralių produktų (Natural Products Scandinavia). Parodose dalyvavo VšĮ „Ekoagros“ rinkodaros specialistė Virginija Lukšienė.

Šiaurės šalių ekologiško maisto mugė yra vienintelė Šiaurės šalių regione vykstanti ekologiškų maisto produktų ir gėrimų paroda. Iš viso šioje ir kartu tuo pačiu metu vykusioje natūralių produktų parodoje dalyvavo daugiau kaip 500 kompanijų, kurios pristatė maisto produktus, gėrimus, kosmetiką.

Parodų metu organizuoti seminarai parodos dalyviams bei lankytojams. Seminare, skirtame pristatyti Baltijos šalių ekologinės rinkos ataskaitą, pateiktos vartotojų įžvalgos, gamintojų ir mažmenininkų perspektyvos. „Ekoagros“ atstovė šiame seminare skaitė pranešimą apie Lietuvos ekologiškos produkcijos vartotoją. Pranešimas parengtas apklausus mažmeninės prekybos atstovus ir remiantis keleto metų vartotojų nuomonės tyrimais.

Statistinis Lietuvos ekologiškų produktų vartotojas yra viduriniosios klasės atstovas, turintis aukštesnes nei minimalios pajamos, išsilavinęs miesto gyventojas. Lietuvos vartotojai žino, kas yra ekologiška produkcija, ir renkasi ją pirkti, nes, jų manymu, ekologiški produktai yra sveikesni nei įprastiniai, geresnio skonio, šviežesni. Priežastys, dėl kurių neperkami ekologiški produktai, tai visų pirma aukšta jų kaina, palyginti su atitinkamų įprastų produktų kainomis, be to, vartotojai ne visada atskiria ekologiškus maisto produktus nuo įprastų produktų.

Nors Lietuvoje auga kai kurių ekologiškų produktų kategorijų pardavimai, tačiau rinkoje vis dar yra jaučiamas ekologinės produkcijos tiekimo ir asortimento trūkumas. Ekologiškų produktų Lietuvos vartotojas gali įsigyti prekybos centruose, specializuotose parduotuvėse, specializuotose ūkininkų turguose, interneto parduotuvėse, tiesiogiai iš ūkininkų. Vartojimas gali būti padidintas mažinant ekologiškų produktų kainą, didinant produktų prieinamumą, vykdant vartotojų švietimo skatinimo kampanijas.  

Baltijos šalys yra laikomos gyvybingomis ekologiškų produktų rinkomis, turinčiomis didelį gamybos, perdirbimo ir vartojimo potencialą. Estijos ir Latvijos ekologinės rinkos iš vartotojo perspektyvos yra gana panašios. Visos šalys akcentuoja, kad rinkos spartesniam augimui būtina kuo didesnį dėmesį skirti mokslui, vartotojų švietimui, privačioms iniciatyvoms, sektoriaus dalyvių verslumo skatinimui ir sąžiningos kainos nustatymui. Buvo pateiktas sėkmingas Suomijos pavyzdys – žemės ūkio ministro iniciatyva buvo įsteigta skėtinė organizacija The Finnish Organic Food Association Pro Luomu, vienijanti ekologinės rinkos dalyvius – gamintojus, perdirbėjus ir pardavėjus. Suomijos ekologiškų produktų vartojimo rinka kasmet auga 20 proc.

Straipsnis apie Baltijos šalių ekologinę rinką: https://www.naturalproductsglobal.com/europe/first-survey-of-e270m-baltics-organic-market-launched-at-malmo-show-today/

VšĮ „Ekoagros“ informacija