| LT EN RU

ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMAS

Ekoagros title

Planuojama ekologinės gamybos sertifikavimo veiklą pradėti Uzbekistane

Jau dvejus metus VšĮ „Ekoagros“ ekologinės gamybos sertifikavimo paslaugas pagal Europos Sąjungos ekvivalentiškumo standartą teikia Rusijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje, Kazachstane ir Tadžikistane. Įstaigos atstovai neseniai dalyvavo Uzbekistane, Taškento mieste, vykusiame VIII Centrinės Azijos prekybos forume. „Sertifikavimo veiklą ketiname pradėti ir šioje šalyje, – dalijasi įstaigos ateities planais „Ekoagros“ direktorius prof. dr. Gintautas Labanauskas. – Planuojame, kad lėšos, uždirbtos teikiant sertifikavimo paslaugas ne ES šalyse, jau greitai leis sumažinti sertifikavimo įkainius Lietuvos pareiškėjams.“

Uzbekistane žemės ūkio paskirties žemė ypač tinkama auginti grūdinius, ankštinius, aliejinius augalus, vynuoges ir vaismedžius. Pastaruosius keletą metų fiksuojami augimo tempai rodo greitą bei reikšmingą ir ekologinio žemės ūkio sektoriaus plėtrą. 2017 m. Uzbekistanas pagamino per 1 tūkst. tonų ekologiškų razinų, 500 tonų ekologiškų slyvų ir 3 tūkst. tonų ekologiškų džiovintų abrikosų.

Ekologinis žemės ūkis Uzbekistane turi perspektyvą – ši šalis gali tapti pagrindine aukštos kokybės ekologiškų produktų, tokių kaip medus ir bitininkystės produktai, razinos, riešutai ir džiovinti vaisiai, taip pat vaistiniai ir aromatiniai augalai, tiekėja į ES ir JAV rinkas.

VIII Centrinės Azijos prekybos forumo pagrindiniai organizatoriai – JAV Tarptautinio vystymosi agentūra (USAID) ir Uzbekistano Respublikos vidaus prekybos ministerija. Forumas yra vienas didžiausių kasmetinių renginių, prisidedančių prie regioninės prekybos plėtros ir bendradarbiavimo Centrinėje Azijoje skatinimo. Šiais metais forume didžiausias dėmesys skirtas naujovėms ir reformoms, įskaitant elektroninę prekybą, kaimo plėtrą ir politikos reformą.

Forumo metu vyko sesija, skirta išskirtinai ekologinio žemės ūkio plėtrai. Jos metu aptarti sektoriaus plėtros rezultatai regione. Pagrindinis dėmesys skirtas sertifikavimui ir ekologinės produkcijos realizacijai.

„Forumas buvo puiki galimybė susipažinti su ekologinės gamybos situacija Uzbekistane ir visame Centrinės Azijos regione, plėtros perspektyvomis, – sako „Ekoagros“ vadovas. – Pristatėme įstaigos veiklą, užmezgėme bendradarbiavimo ryšius su pagrindiniais Uzbekistano ir Centrinės Azijos ekologinio sektoriaus dalyviais, potencialiais pareiškėjais ir socialiniais partneriais.“

Vizito metu taip pat vyko susitikimas su Samarkando veterinarijos medicinos instituto vadovybe – apsvarstyta galimybė pasirašyti bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią įstaiga kartu su socialiais partneriais ir instituto atstovais teiktų visą reikalingą informaciją pilotiniams ūkiams, besiruošiantiems pereiti prie ekologinės gamybos ir sertifikuoti produkciją. Aptartos galimybės užmegzti bendradarbiavimo santykius su Lietuvos auštosiomis mokymo įstaigomis, organizuoti ūkių atstovų išvykas į Lietuvos ekologinius ūkius, šviesti ir supažindinti su praktiniais ekologinės žemdirbystės aspektais.

„Ekoagros“ direktorius instituto studentams ir dėstytojams skaitė paskaitą apie ekologinį ūkininkavimą, supažindino su pagrindinėmis sąvokomis, principais ir ekologinės gamybos standartais.

VšĮ „Ekoagros“ informacija