Neįgalumo nustatymai
Disabled

ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMAS

Hero right

Projektas įsibėgėja: dviejuose Ukmergės darželiuose vaikai maitinasi ekologiškai

VšĮ „Ekoagros“ atstovai aplankė pirmuosius Lietuvoje darželius, kuriuose nuo šių metų rudens vaikai pradėti maitinti ekologiškai. Dviejuose Ukmergės vaikų lopšeliuose-darželiuose apie pusketvirto šimto vaikų valgo kasdien maistą, paruoštą iš ekologiškų produktų. Bandomasis projektas įgyvendinamas vietos valdžios, ūkininkų ir Žemės ūkio ministerijos iniciatyva, pritarus vaikų tėvams.

„Šiems darželiams jau anksčiau buvome žadėję padovanoti mūsų parengtų šviečiamųjų priemonių apie ekologiją, ekologinius ūkius ir ekologišką maistą. Dabar šį pažadą ištesėjome, kartu norėjome pažiūrėti, kaip jiems sekasi“, – sako VšĮ „Ekoagros“ direktorius prof. dr. Gintautas Labanauskas.  

Dviejuose Ukmergės vaikų lopšeliuose-darželiuose – „Nykštuke“ ir „Žiogelyje“ vaikai jau kasdien valgo maistą, paruoštą iš ekologiškų produktų. Ekologiški produktai, kaip buvo rekomenduota ministerijos, sudaro 80 proc. raciono.

Projektas įsibėgėja, o abiejų darželių vadovės sako, kad, kaip ir kiekvienoje pradžioje, lengva nebuvo. Iškilo techninių maisto gamybos, viešųjų pirkimų organizavimo, produktų tiekimo klausimų, prireikė specialistų konsultacijų ir mokymų. Koks tai buvo iššūkis ir kaip pavyksta su juo susidoroti, pasakojo lopšelio-darželio „Nykštukas“ direktorė Angelė Liausienė ir pavaduotoja ugdymui Rita Motiejūnienė.

„Pirkome papildomą šaldiklį. Sunkumų buvo su kalorijų skaičiavimu, meniu sudarymu – pvz., trečdalį porcijos turi sudaryti daržovės iš trijų komponentų. Daug techninių maisto gamybos klausimų – tai jautienos maltinukai per kieti, tai manų kruopos per smulkios, tai blynai per tamsūs“, – vardijo „Nykštuko“ direktorė.

Tačiau darželio komanda su iššūkiais po tuputį susidoroja. Virtuvės personalui buvo organizuoti mokymai, konsultavo mitybos specialistai. Darželyje maistas ruošiamas ir pagal sveikatai palankaus maisto rekomendacijas. Taip pat teko paplušėti organizuojant viešuosius pirkimus – dabar produkcija tiekiama kooperuotai iš ūkininkų ir „Nykštuko“ vadovės džiaugiasi, kad tiekėjas yra labai geranoriškas.  

Kiekviena pradžia yra sunki“, – sakė ir lopšelio-darželio „Žiogelis“ direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vida Dalė Jankūnienė. Tačiau žingsnis po žingsnio bandomasis projektas įsibėgėja. Darželių vadovės džiaugiasi, kad iniciatyvą palaiko tėvai, rajono savivaldybė ir meras.   

Sutikusiems bandomajame projekte dalyvauti darželiams padidėjusias išlaidas maitinimui kompensuoti žadėjo Žemės ūkio ministerija ir Ukmergės rajono savivaldybė. Ministerija – padengdama maisto produktų kainų skirtumą, savivaldybė – logistikos. „Anksčiau dienos maitinimo išlaidos sudarė 2,26 Eur darželio ir 2,02 Eur – lopšelio vaikams. Dabar maitinimo išlaidos per dieną siekia 4,20 Eur“, – sako „Nykštuko“ vadovė. Tėvams mokestis už maitinimą yra nepakitęs.  

Darželiuose ne tik sveikai ir ekologiškai maitinama, bet ir vykdoma šviečiamoji veikla, organizuojami užsiėmimai, įsigyta specialių lavinimo priemonių. Pavyzdžiui, „Žiogelyje“ dvi savaites vakarais tėvams buvo organizuojamos naujų patiekalų degustacijos, o „Nykštuke“ specialiai įrengtoje vietoje vaikai patys bando mokosi išsispausti sulčių ar susiplakti žaliąjį kokteilį.

„Šviečiamoji veikla yra labai svarbi, visuomenei vis dar trūksta žinių, kas tas ekologiškas produktas, kuo jis ypatingas. Mūsų įstaiga šviečiamajai veiklai skiria daug dėmesio, ateityje planuojame jo skirti dar daugiau, išplėtėme specialistų komandą, rengiame visuomenės švietimo šiuo klausimu modelį dešimčiai metų“, – sako VšĮ „Ekoagros“ direktorius prof. dr. Gintautas Labanauskas.

Ukmergės darželiuose lankėsi VšĮ „Ekoagros“ direktorius prof. dr. Gintautas Labanauskas kartu su I sertifikavimo skyriaus vadovu Virginijumi Masioniu, švietimo specialiste Gabija Bulove, viešųjų ryšių specialiste Irma Minskiene ir rajono ūkininku Valentinu Geniu, jau daugelį metų ūkininkaujančiu ekologiškai.

VšĮ „Ekoagros“ informacija