ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMAS

Ekoagros title

Tarp metų geriausiųjų – dešimt ekologinių ūkių

Lapkričio 16-ąją jau jubiliejinį – dvidešimt penktąjį kartą apdovanoti geriausi ūkiai, tradiciškai kasmet renkami Lietuvos ūkininkų sąjungos organizuojamame respublikiniame konkurse „Metų ūkis“. Nugalėtojų apdovanojimo renginyje dalyvavo VšĮ „Ekoagros“ direktorius dr. Gintautas Labanauskas, teisininkė Aistė Tomkienė ir viešųjų ryšių specialistė Irma Minskienė. „Kiekvienais metais tarp nugalėtojų būna sumaniai ūkininkaujančių ekologinių ūkių. Šiemet jų apdovanota dešimt“, – džiaugiasi „Ekoagros“ direktorius G. Labanauskas. Šalia kitų apdovanojimų šiems nugalėtojams įteiktos „Ekoagros“ padėkos už sumanų ūkininkavimą ir ištikimybę ekologijos idėjoms.  

Konkurse dalyvavo 401 ūkis, rezultatus pateikė 38 savivaldybės, aktyviausios iš jų buvo Kauno, Rokiškio, Telšių, Anykščių ir Varėnos. Laimėtojais tapo 115 ūkių.

Šiemet tarp visų laimėtojų vyrauja augalininkystės ūkiai. Vidutinis ūkio dydis pagal hektarų skaičių yra 195 ha. Pagal anketose nurodytus duomenis ūkio specializacijos pasiskirsto taip: 59 augalininkystės, 24 gyvulininkystės, 27 mišrios specializacijos ir po vieną ūkį, kurie užsiima tik akvakultūra, paukštininkyste, bitininkyste ir kaimo turizmu. Tarp visų laimėtojų yra 10 ekologinių ūkių, iš kurių: po 3 mėsinės gyvulininkystės ir pienininkystės, 2 augalininkystės ir  po 1 sėklininkystės bei mišrų ūkį.

Pirmosios vietos laimėtojai Daiva ir Gediminas Baubliai iš Varėnos r. verčiasi ekologine sėklininkyste, o Kupiškio r. ūkininkas Henrikas Gineika ekologiniame ūkyje dirba 150 ha, laiko 130 vnt. limuzinų veislės galvijų, turi 200 vnt. paukščių (vištos, žąsys) ir turėdamas mėsos išpjaustymo cechą tiesiogiai parduoda mėsą vartotojams. Šilalės r. ūkininkai Edita ir Algirdas Tarozai savo mišriame ekologiniame ūkyje  laiko 80 melžiamų karvių ir turi 40 arklių, dirba 150 ha.

Antrosios vietos laimėtojas ekologinio ūkio šeimininkas Ričardas Barzdenis dirba 250 ha žemės, turi 150 galvijų ūkį, iš kurių apie 60 melžiamų karvių ir 30 dėmėtųjų elnių. Pats ūkio šeimininkas yra dar Lietuvos skalikų augintojų asociacijos prezidentas.

Net keturi nugalėtojai yra iš Kupiškio r.: jau minėtieji Henrikas Gineika ir Ričardas Barzdenis, taip pat tračiąją vietą laimėjusios Vilma Sungailaitė ir Kristina Kazlauskaitė. Kadangi tuo pačiu metu vyko ir rajono ūkininkų šventė, kupiškėnai „Metų ūkio 2018“ apdovanojimų ceremonijoje nedalyvavo, tad „Ekoagros“ padėkos jiems bus perduotos vėliau.

Kiti konkuros laimėtojai, užsiimantys ekologine gamyba: pirmąją vietą taip pat laimėjo Lena ir Edmundas Urbonai iš Zarasų r., o antrąją – Janina ir Stanislovas Cicėnai iš Mažeikių r., Brigita Mosiejauskė iš Utenos r. ir Klečkovskių ūkis iš Vilniaus r.

Konkurso „Metų ūkis“ tikslas – skatinti ūkininkus pažangiau ūkininkauti, siekti gamybos efektyvumo ir ekologinės pusiausvyros, geriau ir gražiau tvarkytis savo ūkyje. Akivaizdu, jog ateityje šansų išlikti turės ekonomiškai stiprūs, taupiai ir efektyviai išnaudojantys energetinius resursus, įdarbinę naujausias technologijas ūkiai. Nesvarbu – stambus, vidutinis ar smulkus, svarbiausia, kad būtų sumanus.

VšĮ „Ekoagros“ ir Lietuvos ūkininkų sąjungos informacija