Neįgalumo nustatymai
Disabled

ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ SERTIFIKAVIMAS

Hero right

VMVT primena: pirminiai ekologinio maisto gamintojai turi laikytis ir bendrųjų maisto gamybos reikalavimų

Ekologinės gamybos veiklos vykdytojams, gaminantiems maistą, primename, kad, be ekologinei gamybai taikomų reikalavimų, jie turi laikytis ir bendrųjų reikalavimų, taikomų maisto gamybai. Kaip laikomasi šių reikalavimų, kontroliuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Su visais šiais reikalavimais galite susipažinti čia: https://vmvt.lt/maisto-sauga/verslui/pirmine-gamyba.

Pirminė gamyba

Tai pirminių produktų gamyba, veisimas arba auginimas, įskaitant derliaus nuėmimą, gyvulių melžimą ir naminių gyvūnų auginimą iki skerdimo. Pirminė gamyba taip pat apima ir medžiojimą, žvejojimą bei laukinių augalų auginimą.

Su pirmine gamyba susijusios veiklos:

  • augalinės kilmės produktų, pvz.: grūdų, vaisių, daržovių ir prieskoninių žolių, gamyba, veisimas ar auginimas ir jų transportavimas į sandėlį, produktų tvarkymas ūkyje (iš esmės nekeičiant jų savybių) ir tolesnis transportavimas į įmonę;
  • gyvulių veisimas ar auginimas ir jų transportavimas į turgų, skerdyklą arba iš vieno ūkio į kitą;
  • sraigių gamyba, veisimas ir auginimas ūkyje ir galimas jų transportavimas į perdirbimo įmonę ar turgų;
  • melžimas ir pieno saugojimas ūkyje;
  • kiaušinių gamyba ir surinkimas, bet ne pakavimas;
  • žuvies veisimas, auginimas ir žvejyba žuvininkystės ūkiuose bei jos transportavimas į įmonę;
  • grybų, uogų, sraigių rinkimas gamtoje ir jų transportavimas į įmonę.

Pirminę gamybą apima ir pirminių produktų transportavimas, sandėliavimas ir kitas pirminių produktų tvarkymas iš esmės nekeičiant jų savybių (pvz.: sulčių spaudimas iš ūkyje išaugintų obuolių, ūkyje išaugintų kopūstų rauginimas, marinavimas nelaikomi pirmine gamyba).

Pirminiai produktai 

Tai pirminės gamybos metu pagaminti produktai, įskaitant užaugintus dirvožemyje, išaugintus ūkyje, sumedžiotus ir sužvejotus produktus. Jie apima:

  • augalinius produktus, pvz.: grūdus, vaisius, daržoves, prieskonines žoles, grybus, daigintas sėklas (t. y. mikrožalumynus, ūglius, daigus);
  • gyvūninius produktus, pvz.: kiaušinius, žalią pieną, medų, žuvininkystės produktus, gyvus dvigeldžius moliuskus;
  • gamtoje surinktus augalinius arba gyvūninius produktus, pvz.: grybus, uogas, sraiges.

Augalinio maisto pirminė gamyba

Tai augalinių produktų, tokių kaip, grūdų, vaisių, daržovių, įskaitant prieskonines žoles, gamyba, auginimas, įskaitant jų transportavimą, sandėliavimą ir tvarkymą (iš esmės nepakeičiant jų pobūdžio) ir tolesnis jų gabenimas į įmonę. Grybų, uogų ir kitų miško gėrybių rinkimas ir jų transportavimas į įmonę taip pat yra laikoma pirmine gamyba.

Pirminių gamintojų registravimas

Fiziniai ir juridiniai asmenys, norintys tiekti rinkai ūkyje išaugintus augalinius pirminius produktus, turi pranešti apie savo veiklą VMVT departamentui pagal vykdomos veiklos adresą, t. y. turi registruoti savo veiklą kaip pirminių produktų gamintojai.

Dėl  įregistravimo reikia kreiptis į atitinkamą teritorinį departamentą pagal veiklos registracijos vietą ir pateikti reikiamus dokumentus (daugiau informacijos https://vmvt.lt/maisto-sauga/verslui/pirmine-gamyba).

Auginantiems pluoštines kanapes

Veiklos vykdytojai, kurie augina pluoštines kanapes ir jas teikia į rinką kaip ekologinę žaliavą (aliejaus ir t.t.) paruošimui, turi būti registruoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyboje tvarkomoje Maisto kontrolės informacinėje sistemoje.

Rekomendacijos augalinio maisto pirminiams gamintojams

Žemės ūkio ministerija ir VMVT parengė Rizikos veiksnių valdymo Lietuvoje auginant augalinius pirminius produktus metodines rekomendacijasŠiose rekomendacijose vaisiai, uogos, daržovės, grūdai, grybai, daigai, prieskoniniai ir laukiniai augalai, kurie nebuvo perdirbti ir kurių savybės nebuvo pakeistos, vadinami augaliniais pirminiais produktais. Rekomendacijos taikomos savanoriškai, tai pažangos priemonė, skirta padėti augalinių pirminių produktų gamintojams valdyti riziką maisto tvarkymo etapuose, kurie priskiriami pirminei gamybai.

Taip pat parengta naudinga informacinė medžiaga (Lankstinukas „Reikalavimai pirminiams augalinio maisto gamintojams“).

VMVT informacija